تفاوت الکترو موتور تک فاز و سه فاز

وقتی قصد خرید الکتروموتور های برقی را داریم بحثی که به میان میاید ،تفاوت الکترو موتور تک فاز و سه فاز است.اینکه کدام بهتر است و کدام مناسب کار ماست و سوالاتی از این قبیل ممکن است برای ما پیش بیاید:بنابراین نصمیم گرفتیم کمی درباره ی تفاوت موتور سه فاز با تک فاز برای شما بگوییم و به فرق هایی که بین این دو نوع الکتروموتور وجود دارد به صورت خلاصه اشاره کنیم.

 

حقیقتا ماجرا این است که تفاوت اصلی این دو نوع الکتروموتور تفاوت در منبع تغذیه آن هاست. حتما اصطلاحاتی مثل برق سه فار و برق تک فاز به گوشتان خورده.امروزه در اکثر خانه ها هم برق تکفاز وچود دارد و هم برق سه فاز.در گذشته کمتر برق سه فاز برای مصارف شهری استفاده میشد اما با توسعه ی ساختمان ها و استفاده از تجهیزای مثل اسانسور و تجهیزات تهویه سنگین و…پای برق سه فاز به خانه باز شد. واژگان برق تکفاز و سه فاز خودشان تعریف کاملی از موضوع هستند.برق تکفاز دارای یک رشته فاز است ولی برق سه فاز سه رشته دارد  .که جریان منظم تر و متناوبی برخلاف برق تک فاز ایجاد میکند .بنابرابن منبع تغذیه کامل تری است و قدرت بیشتری نیز دارد.ولتاژ هردو منبع برای برق شهری نیز ۲۲۰ولت است.

برق سه فاز و تک فاز چه تفاوتی باهم دارند؟

به جر همان فرقی که به آن اشاره کردیم که برق تکفاز دارای یک رشته فاز بوده ولی برق سه فاز دارای سه رشته فاز ،باید به برخی قرق های فنی نیز اشاره کنیم.

تناوب در برق سک فاز ثابت نیست،یعنی جریان کم و زیاد ،قطه و وصل میشود . برای همین با توجه به میزان فرکانس این قطع و وصلی دائما تکرار میشود بدوند اینکه شما متوجه شوید ،در هر ثانیه بارها برق تکفاز قطع و وصل میشود.به همین خاطر بهتر است برای وسایل برقی خانگی از دستگاهایی که ایمنی لوازم شمارو تامین میکند استفاده کنید.شاید باور نکردنی باشد اما در همان یک ثانیه بالغ بر ۵۰ بار برق تک فاز قطع و وصل میشود و این موضوع تفاوت اصلی برق تک فاز و سه فاز می باشد.

 

تفاوت الکترو موتور تک فاز و سه فاز چیست؟

قدرت الکترو موتور های سه فاز بیشتر از موتورهای تک فاز است.

راندمان کاری موتورهای سه فاز بالاتر از موتور های تک فاز است.

جریان در موتورهای سه فاز ثابت است اما در موتور های تک فاز متناوب است.

الکترو موتور های سه فاز احت تر راه انداری می شوند.

توان با اسب بخار الکتروموتور های تک فاز محدود است (نهایتا ۵اسب بخار) اما مدل های سه فاز خیر.

لرزش الکتروموتورهای سه فاز در مقایسه با مدل های تک فاز کمتر می باشد.

نظراتتان برایمان مهم است، فراموش نکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.