پمپ های کله استیل

پمپ های کله استیل از جمله پمپ های استیل می باشد که با توجه به نیاز اپراتور تنها کلگی آن از جنس استیل و بدنه پمپ از جنس الومینیوم می باشد.

با توجه به میزان بار زیادی که بر روی شفت و کلگی پمپ قرار دارد جنس این دو قطعه را از استیل میسازند که برای محیط های صنعتی بسیار مناسب است.

از پمپ های کله استیل میشود در منازل مسکونی استفاده کرد.این نوع پمپ نسبت به پمپ های تمام استیل دارای مقاومت کمتری می باشد به همین دلیل از این پمپ در کاربرد های فشار کمتر استفاده میشود.

اجزای پمپ کله استیل

فطعات متصل به پمپ شامل:

  • پروانه
  • دیفیوزر
  • کله پمپ
  • واسطه ی بین پمپ و الکتروموتور

پروانه پمپ با توجه به نیاز اپراتور میتواند ار جنس های مختلف باشد.

گاهی در پمپ های فشار پایین از باکالیت برای ساخت پروانه استفاده میشود.

پمپ کله استیل دارای سه مدل میباشد:

  • پمپ پروانه بسته که برای کاربرد های خانگی و کشاورزی مناسب می باشد. این پمپ تنها در صورتی فشار بالایی و ارائه میده که سیال خالص و تمیز وارد پمپ شود.
  • پمپ پروانه نیمه باز برای سیال هایی استفاده میشود که تا حدودی ناخالصی دارند.
  • پمپ پروانه باز برای سیال هایی که دارای ذرات جامد می باشند و به راحتی موجب آسیب به پره های پروانه میشود مناسب است.در این مورد با توجه به راحتتر بودن استفاده از پروانه های باز ،میتوان از فشار های کمتر برای پمپ استفاده کرد.

پمپ کله استیل با توجه به جریان برق ورودی به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم میشوند .پمپ هایی که برای صنایع سنگین استفاده میشوند سه فاز هستند.

در بسیاری از پمپ های کله استیل علاوه بر کلگی پمپ ،شفت پمپ را هم از استیل میسازند که کاربرد های سبک تری دارد و معمولا دارای توان ۱ اسب بخار و دور موتور میتواند بین ۱۴۰۰ تا ۲۸۰۰متغیر باشد.

نکات مهم در نصب پمپ کله استیل

  1. جایگاه منبع ذخیره آب :در صورتی که از منبع ذخیره اب استفاده میکنید حتما باید در ازتفاعی بالاتر از پمپ نصب شود.
  2. در صورتی که پمپ در ارتفاع بالاتر نصب شود قبل از شروع کار پمپ باید هواگیری شود و بعد استارت زده بشه.
  3. یخ زدگی سیال:در فصل سرما در صورتی که پمپ برای مدت طولانی خاموش باشد ممکن است سیل در قسمت کلگی یخ بزند و باعث ترک خوردن و یا حتی شکستن پوسته ی پمپ شود.برای جلوگیزی از این اتفاق بهتر است قبل از خاموش کردن پمپ ،سیال موجود در پمپ به طور کامل تخلیه شود.

 

نظراتتان برایمان مهم است، فراموش نکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.